Oslo – 2 dni, 10 miest

Oslo – 2 dni, 10 miest

Škandinávske krajiny ma vždy veľmi zaujímali, sú niečim výnimočné a som rád, že tentokrát sa mi podarilo navštíviť Nórsko. Začal som jeho hlavným mestom Oslo. Prešiel som niekoľko turistických „must-see“ miest a „vypichol“ som pre Vás top miesta a atrakcie, ktoré odporúčam navštíviť.

Výhodou Osla je, že väčšina miest, ktoré by ste mali vidieť sú v samotnom centre mesta. Za jeden až dva dni je možné prejsť to najdôležitejšie a užiť si atmosféru mesta. Zoznam mnou navštívených miest si môžete prezrieť nižšie spolu s niekoľkými fotkami a odporúčaniami.

Deň 1

Všetky nižšie uvedené miesta sú v centre a prejdete ich v kludnom tempe. Oplatí sa začať pri Royal Palace, za ktorým sa nachádzajú kráľovské záhrady. Odtiaľ si už nájdete smer k ostatným atrakciam a múzeám veľmi ľahko bez zbytočného blúdenia.

 • Royal Palace
 • Národné divadlo
 • Eidsvolls Plass (park)
 • Parliament
 • Katedrála
 • Múzeum nobelových cien za mier
 • Akershus Fortress (pevnosť)
 • Norway Yacht Charter (2 hodinová plavba loďou)

Plavbu loďou odporúčam všetkými desiatimi! Spoločnosť ponúka viacero výletou. Ja som zvolil zlatú strednú cestu, ktorú by som odporúčal každému. Viac info a lístky si môžete kúpiť priamo na webe Norway Yacht Charter. Cena plavby za osobu je cca 35 eur, no je to obrovský zážitok.

+ Galéria fotiek

Deň 2

 • The Norwegian Museum of Cultural History
 • Viking Ship Museum

Obidve múzea sa nachádzajú trochu ďalej od centra (cca 5 km). Odporúčam si kúpiť lístky v stánku Narvesen a autobusom č. 30 sa dostanete z centra priamo k múzeám. Cena jednej cesty je 35 NOK (cca 3,6 EUR).

The Norwegian Museum of Cultural History je svojím spôsobom skanzen. Na túto atrakciu si odporúčam vyhradiť aj niekoľko hodín. Je to veľký areál, kde sa dozviete množstvo zaujímavých informácií a naživo môžete vidieť ako ľudia žili v rôznych časových obdobiach. Cena za lístok je cca 16,50 eur. Múzeum vikingských lodí sa mi už žiaľ navštíviť nepodarilo a to z dôvodu časovej tiesne. Pokiaľ budete mať na to viac ako doobedie, tak to v kľude stihnete. 🙂

+ Galéria fotiek

rhdr

Odporúčania

 1. Po príchode na letisko si kúpte lístky na vlak spoločnosti VY, ktorým sa za 105 NOK (cca 11 eur) dopravíte priamo do centra Osla. Je tam aj možnosť expresného vlaku, ale ten je oveľa drahší. 😉
 2. Ubytovanie priamo v centre. Vyhnete sa verejnej doprave a väčšina atrakcií je v okolí centra. Odporúčam Smarthotel, je situovaný asi 5 minút od Royal Palace.
 3. Parlament ponúka zdarma exkurzie v angličtine denne o 10:00. Pre istotu si to treba pozrieť priamo na ich stránke. Nie všetky atrakcie sú otvorené počas celého roka, prípadne sa líšia časy.
 4. Výlet loďou a „nórsky skanzen“. Tieto dve atrakcie alebo miesta považujem za top, ktoré treba navštíviť.

Zaujímavosť

Soby žijú voľne v prírode a s trochou štastia ich môžete zbadať. Tieto obrovské zvieratá sú však aj veľkou kulinárskou pochúťkou. V období jesene je povolený ich odstrel. Pripravujú sa na rôzne spôsoby, či už na štave alebo ako steaky.

Sum-up

Možnosť navštíviť Nórsko treba využiť. Oslo je krásne mesto, kde môžete vidieť klasickú škandinávsku architektúru v kombinácii s novými modernými budovami. Oslo je iba začiatkom Nórska a jeho krásnej prírody, ktorú som mal možnosť vidieť. Návštevu som absolvoval v letnom období, no zima musí mať takisto svoje čaro. Od samotných nórov mám odporúčania určite navštíviť Bergen, prípadne Trondheim. Inšpiráciu k niekoľkým miestam, ktoré som navštívil som našiel priamo v článku Oslo – 10 miest ktoré sa oplatí vidieť. Odporúčam prečítať. 😉

+ Fotky

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *